Historia Łucznictwa na Podlasiu

                               Historia Łucznictwa na Podlasiu

Białostocki Okręg Łuczniczy powstał w 1961 z inicjatywy Wiesława Kazimierowicza. Prezesami BOZŁucz byli: Wiesław Kazimierowicz, Sławomir Bajkowski, Zbigniew Janicki, Zdzisław Kozłowski. Pierwszą sekcją łuczniczą powstałą na terenie Białostocczyzny był LZS Zawady k/Białegostoku z późniejszą zmianą nazwy na Łucznia Zawady. Działaczami sekcji byli m.in.: Bogusław Rogalewski i Wiesław Kazimierowicz. Następnie powstały:

  • KS Juvenia Białystok, w którym działał Zdzisław Kozłowski;
  • LKS Śmiały Bielsk Podlaski z działaczami Aleksandrem Jakowiczem, Stanisławem Petrukiem;
  • KS Puszcza Hajnówka z działaczami Zenonem Czaplą i Stanisławem Petrukiem oraz zawodnikiem Bogusławem Bortnikiem;
  • BKS Jagiellonia Białystok – działacze: Kazimierz Siemiernik, Zdzisław Kozłowski, wraz z czołowymi zawodnikami Jolantą  Pieńkowską, oraz Romanem Stachurskim, którzy byli członkami Kadry Narodowej;
  • ŁKS Łomża od 1974 z działaczem Markiem Kaszubą;
  • LZS Sokół Sokółka – Henryk Domaradzki.

Sekcja łucznicza w L.K.S Podlasie Białystok powstała w 1970. Białostocki Okręgowy Związek Łuczniczy organizował zawody rangi mistrzowskiej takie jak:

  • Ogólnopolską Spartakiadę Młodzieży w 1975,
  • Mistrzostwa Polski Juniorów w 1976,
  • Mistrzostw Polski Seniorów w 1977,
  • Ogólnopolski Turniej Młodzików w 1987.

W 1976 r., LKS Podlasie zostaje zasilony zawodnikami z Jagielloni Białystok (sekcja łucznicza została zamknięta). Sekcja działała do roku 1988. Inicjatorami łucznictwa byli: Bogusław Rogalewski, Wiesław Kazimierowicz, Zdzisław Kozłowski, wychowankami sekcji są: Franciszek Jarząbek, Bogusław Bortnik, Jan Lewczuk, Andrzej Kazimierowicz (wszyscy zawodnicy byli członkami kadry narodowej).

Łucznictwo w Białymstoku zostało reaktywowane w 2003, nazwa została zmieniona na Podlaski Okręgowy Związek Łuczniczy. Dzięki zaangażowaniu Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 32 – Lecha Szargieja i pasjonatów łucznictwa – Mirosława Malinowskiego oraz Jacka Sieńczuka powstaje sekcja łucznicza przy klubie UKS Hubal Białystok. W 2009 roku po długiej przerwie dołączył do pracy szkoleniowej Bogusław Rogalewski – trener II klasy. Wyróżniającą się zawodniczką jest Zuzanna Ćwiklińska; Kadra Narodowa Seniorów, była w grupie przygotowań olimpijskich 2016-2020. W latach 2012-2016, Zuzanna Ćwiklińska zdobyła 21 medali Mistrzostw Polski, jest to najbardziej zasłużona zawodniczka w historii łucznictwa na Podlasiu.

W 2008 roku, Jacek Sieńczuk – animator łucznictwa, zakłada sekcję łuczniczą przy klubie UKS Puszcza w Supraślu. W roku 2010 i 2011 w Supraślu zostaje zorganizowany Puchar Polski Juniorów Młodszych, w których bierze udział około 150 zawodniczek i zawodników. W 2012 roku na Zebraniu Sprawozdawczo-Wyborczym Polskiego Związku Łuczniczego prezesem zostaje działacz sportowy związany z łucznictwem na Podlasiu – Zdzisław Kozłowski, który  jest  również prezesem Podlaskiego Okręgowego Związku Łuczniczego. W 2013 roku do POZŁucz. zostaje przyjęty UKS Świstrzały, którego trenerem jest Halina Puchalska była zawodniczka ,,Podlasia”. Asystentem trenera zostaje  Adam Kamiński były zawodnik UKS Hubal. W 2015 roku w Krynkach zostaje założony Klub Sportowy Lew Krynki z sekcją łuczniczą działający przy fundacji Drabina, trenerem jest Paweł Gałka. Zawodnicy tego klubu strzelają z łuków bloczkowych (jest to jedyna sekcja na Podlasiu o takim profilu) . W 2019 roku zawodnicy zdobyli  łącznie 6 medali podczas Halowych Mistrzostw Polski, drużynowo, w mikstach i indywidualnie w kategoriach senior, junior i junior młodszy. W 2016 roku nagle umiera  prezes  Zdzisław Kozłowski. W 2018, po wyborach prezesem  Podlaskiego Okręgowego Związku Łuczniczego  zostaje Mirosław Dzienis…

opracowanie przygotował Mirosław Dzienis

archiwum prywatne Bogusław Rogalewski
archiwum prywatne Mirosław Dzienis
archiwum prywatne Bogusław Rogalewski
archiwum prywatne Mirosław Dzienis
archiwum Prywatne Mirosław Dzienis
archiwum prywatne Mirosław Dzienis
archiwum prywatne Mirosław Dzienis