Historia Łucznictwa na Podlasiu
Białostocki Okręg Łuczniczy powstał w 1961 z inicjatywy Wiesława Kazimierowicza. Prezesami BOZŁucz byli: Wiesław Kazimierowicz, Sławomir Bajkowski, Zbigniew Janicki, Zdzisław Kozłowski. Pierwszą sekcją łuczniczą powstałą na terenie Białostocczyzny był LZS Zawady k/Białegostoku z późniejszą zmianą nazwy na Łucznia Zawady. Działaczami sekcji byli m.in.: Bogusław Rogalewski i Wiesław Kazimierowicz. Następnie powstały:
- KS Juvenia Białystok, w którym działał Zdzisław Kozłowski;
- LKS Śmiały Bielsk Podlaski z działaczami Aleksandrem Jakowiczem, Stanisławem Petrukiem;
- KS Puszcza Hajnówka z działaczami Zenonem Czaplą i Stanisławem Petrukiem oraz zawodnikiem Bogusławem Bortnikiem;
- BKS Jagiellonia Białystok – działacze: Kazimierz Siemiernik, Zdzisław Kozłowski, wraz z czołowymi zawodnikami Jolantą Pieńkowską, oraz Romanem Stachurskim, którzy byli członkami Kadry Narodowej;
- ŁKS Łomża od 1974 z działaczem Markiem Kaszubą;
- LZS Sokół Sokółka – Henryk Domaradzki.
Sekcja łucznicza w L.K.S Podlasie Białystok powstała w 1970. Białostocki Okręgowy Związek Łuczniczy organizował zawody rangi mistrzowskiej takie jak:
- Ogólnopolską Spartakiadę Młodzieży w 1975,
- Mistrzostwa Polski Juniorów w 1976,
- Mistrzostw Polski Seniorów w 1977,
- Ogólnopolski Turniej Młodzików w 1987.
W 1976 r., LKS Podlasie zostaje zasilony zawodnikami z Jagielloni Białystok (sekcja łucznicza została zamknięta). Sekcja działała do roku 1988. Inicjatorami łucznictwa byli: Bogusław Rogalewski, Wiesław Kazimierowicz, Zdzisław Kozłowski, wychowankami sekcji są: Franciszek Jarząbek, Bogusław Bortnik, Jan Lewczuk, Andrzej Kazimierowicz (wszyscy zawodnicy byli członkami kadry narodowej).
Łucznictwo w Białymstoku zostało reaktywowane w 2003, nazwa została zmieniona na Podlaski Okręgowy Związek Łuczniczy. Dzięki zaangażowaniu Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 32 – Lecha Szargieja i pasjonatów łucznictwa – Mirosława Malinowskiego oraz Jacka Sieńczuka powstaje sekcja łucznicza przy klubie UKS Hubal Białystok. W 2009 roku po długiej przerwie dołączył do pracy szkoleniowej Bogusław Rogalewski – trener II klasy. Wyróżniającą się zawodniczką jest Zuzanna Ćwiklińska; Kadra Narodowa Seniorów, była w grupie przygotowań olimpijskich 2016-2020. W latach 2012-2016, Zuzanna Ćwiklińska zdobyła 21 medali Mistrzostw Polski, jest to najbardziej zasłużona zawodniczka w historii łucznictwa na Podlasiu.
W 2008 roku, Jacek Sieńczuk – animator łucznictwa, zakłada sekcję łuczniczą przy klubie UKS Puszcza w Supraślu. W roku 2010 i 2011 w Supraślu zostaje zorganizowany Puchar Polski Juniorów Młodszych, w których bierze udział około 150 zawodniczek i zawodników. W 2012 roku na Zebraniu Sprawozdawczo-Wyborczym Polskiego Związku Łuczniczego prezesem zostaje działacz sportowy związany z łucznictwem na Podlasiu – Zdzisław Kozłowski, który jest również prezesem Podlaskiego Okręgowego Związku Łuczniczego. W 2013 roku do POZŁucz. zostaje przyjęty UKS Świstrzały, którego trenerem jest Halina Puchalska była zawodniczka ,,Podlasia”. Asystentem trenera zostaje Adam Kamiński były zawodnik UKS Hubal. W 2015 roku w Krynkach zostaje założony Klub Sportowy Lew Krynki z sekcją łuczniczą działający przy fundacji Drabina, trenerem jest Paweł Gałka. Zawodnicy tego klubu strzelają z łuków bloczkowych (jest to jedyna sekcja na Podlasiu o takim profilu) . W 2019 roku zawodnicy zdobyli łącznie 6 medali podczas Halowych Mistrzostw Polski, drużynowo, w mikstach i indywidualnie w kategoriach senior, junior i junior młodszy. W 2016 roku nagle umiera prezes Zdzisław Kozłowski. W 2018, po wyborach prezesem Podlaskiego Okręgowego Związku Łuczniczego zostaje Mirosław Dzienis…
opracowanie przygotował Mirosław Dzienis